Nieruchomości – inwestycja w stare kamienice

Kamienice pamiętają dzieciństwo naszych rodziców i lata młodości dziadków. To bardzo stare budynki, które często wymagają renowacji. Jednak ich atrakcyjne położenie w centrach miast zachęca inwestorów. Jeżeli posiadasz spory kapitał i chcesz przeznaczyć go na zakup nieruchomości, to może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest kupno kamienicy? Jakie wady i zalety ma ten pomysł? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Kamienice, czy naprawdę warto?

Kamienice w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem osób, którym zależy na mieszkaniu w pobliżu serca miast.

Wiele z nich jest wystawiane na sprzedaż za nie małe pieniądze. Jakich czynności wymagałaby taka inwestycja? Przede wszystkim trzeba wybrać interesującą nas kamienice. Należy ją dokładnie obejrzeć, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Nie decydujmy się na zakup kota w worku! O wszystkie szczegóły techniczne i sytuacje własnościową musimy dopytać sprzedawcę. Dopiero później można przejść do formalności.

Kiedy ostatecznie zdecydujemy się na wykup, dobrze gdy dowiemy się ile wynosi fundusz remontowy. Ponieważ tego typu nieruchomości najczęściej wymagają remontów. Co więcej, na remont w przypadku kamienicy zabytkowej trzeba posiadać zgodę konserwatora zabytków. Nie jest to zadanie proste. Oprócz jego decyzji będzie również potrzebna wspólna deklaracja wszystkich mieszkańców wobec chęci podjęcia finansowania remontów w częściach wspólnych i na zewnątrz.

Bez konsensusu nie osiągniemy żadnych korzyści, więc należy się starać by go osiągnąć. Niestety bardzo często nie jest to proste. W dodatku koszty podwyższenia standardu w wykupionym mieszkaniu są wysokie. Dlatego decyzja o inwestycji w stare kamienice musi być podjęta z uwzględnieniem wszelkich plusów i minusów. Nie ma sensu wchodzenie w tego typu inwestycje kapitału bez możliwości dopieszczenia wnętrz.

Ponieważ brak tego typu działania przełoży się na brak zainteresowania mieszkaniem potencjalnej grupy nabywców. Nie zdobędzie lokatorów pomieszczenie niefunkcjonalne, gdzie osprzęt elektryczny nie działa, jest zaniedbane. Inaczej jest w przypadku, gdy kupujemy powierzchnie w kamienicy jedynie dla siebie.Tylko, ze nawet w takiej sytuacji raczej komfort mieszkania nie będzie zaliczał się do dobrych. Warto rozważyć opisaną powyżej możliwość, jednak z uwzględnieniem wszystkich jej konsekwencji.

Kierowanie się emocjami, wynikającymi z miłości do zabytkowych domów nie przyniesie pozytywnych skutków. Dlatego należy kierować się zdrowym rozsądkiem i analizą zagrożeń oraz szans płynących z wykupu nieruchomości w kamienicy.

Back To Top