Prawie każdy z nas sięga po herbatę nawet kilka razy dziennie. Przyrządzamy ją w różnych odsłonach, a na półce w supermarkecie możemy odkryć jej liczne odmiany.
Odpowiedź na pytanie: „czym jest herbata?” może więc wydawać się oczywista. Czy jednak rzeczywiście wiemy, co kryje się w naszych kubkach? Herbatą nazywamy napar, który powstaje poprzez zalanie wrzącą wodą suszu z pąków i liści określonej grupy roślin.
Mogą one różnić się między sobą zawartością różnorakich substancji i cechami morfologicznymi. Zdatne do suszenia zioła hodowane są przede wszystkim w krajach strefy zwrotnikowej.
W dużej mierze od nich pochodzi przypisywana napojowi nazwa, chociaż „herba” w łacinie znaczy nic innego jak po prostu „ziele”. Ich głównym producentem jest Azja, jednak uprawy są prowadzone również w innych miejscach.
Warto jednak wiedzieć, że współcześnie nazwa „herbata” nie zawsze oznacza napar przygotowany na bazie liści odpowiedniej rośliny. W niektórych przypadkach określa również napój powstający z zalania wrzątkiem innych ziół lub suszu owocowego.
Sposób przygotowania mieszanki zwykle możemy poznać, jeśli postanowimy dokładnie przeczytać informację zamieszczoną na jej opakowaniu.