Językoznawstwo to niezwykle ciekawa dziedzina wiedzy. Wbrew pozorom, zgłębiając ten temat można dowiedzieć się bardzo dużo na temat wielu różnych dziedzin, głównie związanych z kulturą i historią. W pewien sposób, w języku zapisane są nasze dzieje.
Badacze języka mogą na przykład odkryć związki pomiędzy dwoma różnymi mowami, którymi posługiwały się kultury nie mające ze sobą pozornie nic wspólnego. W ten sposób można odkryć ich wspólne pochodzenie czy też kontakty z przeszłości. Oczywiście, nie jest to wcale proste i trudno znaleźć w takich przypadkach konkretne dowody naukowe.
Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że tego typu odkrycia mogą być fascynujące. Język to skarbnica wiedzy pochodzącej z wielu różnych dziedzin. Rzadko kiedy jakiś wyraz czy też przysłowie powstaje zupełnie z niczego.
Doszukiwanie się korzeni wyrazów to podróż w przeszłość, podczas której można napotkać na naprawdę interesujące fakty. Oczywiście, nawet abstrahując od historii, badanie języka może być fascynujące. Już sam w sobie jest on bardzo ciekawym tworem, który można analizować pod wieloma różnymi względami.
Poza tym, można go zestawiać z innymi językami i pod tym kontem badać. Każdy z nas biegle posługuje się językiem polskim, jednak w większości przypadków nie posiadamy szerokiej wiedzy na temat jego historii i struktury. Wiemy, jak wykorzystywać go praktyce, jednak teoria jest nam nieznana, a szkoda, bo jest ona naprawdę ciekawa i można z niej wynieść sporo informacji na temat naszej kultury oraz przeszłości.